Przedszkole nr 8 w projekcie "Gotowi do sztuki"

Od lipca do listopada nauczycielki z naszego przedszkola wzięły udział w drugiej edycji projektu Gotowi do Sztuki, którego koordynatorem była pani Justyna Kowalczyk – psycholog, mama jednej z naszych wychowanek. Projekt był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w Szydłowie. W ramach projektu odbyło się wiele spotkań z artystami sztuki współczesnej, którzy dzieląc się swymi doświadczeniami, projektami i wiedzą zainspirowali nas do włączania działań artystycznych w codzienną pracę edukacyjną w przedszkolu.

Warsztaty I: Temat: „ Przystanek sztuka” – prowadząca: Weronika Idzikowska.

Głównym tematem były działania w obszarze edukacji estetycznej z młodszymi dziećmi.

Warsztaty II: Temat: „ Sztuka – Akcja” – prowadząca: Cecylia Malik.

Głównym celem było zaprojektowanie własnych manifestacji wykorzystując lokalny potencjał przyrodniczy, który kształtuje wśród dzieci postawę proekologiczną.

Warsztat III: Temat: „ Szkiełko i oko” - prowadzący: Paweł Kula.

Na spotkaniu przedstawił sposoby i techniki eksperymentowania z obrazem fotograficznym, kolorowymi foliami, światłem i efektami optycznymi.

Warsztat IV: Temat: „ Hafty” - prowadząca - Monika Drożyńska.

Na warsztatach poznałyśmy sposoby wykorzystania haftu w działaniach z dziećmi jako techniki graficznej.

Warsztaty V: Temat: „ Na oko” – prowadząca: Monika Kiwak.

Głównym celem warsztatów było pokazanie, jak możemy angażować ciało i wyobraźnię jako podstawowe narzędzie twórcze dziecka.

Warsztaty VI: Temat: „ Spacer wśród linii i plam” – prowadząca: Alicja Bielawska.

Głównym celem warsztatów było pokazanie, jak tworzyć prace przestrzenne, wykorzystując różne materiały, barwy, faktury i łączyć je w rzeźbiarską całość poprzez pobudzanie wyobraźni.

Warsztaty VII: Temat: „ Kształty i kolory” - prowadząca – Agata Królak. Na spotkaniu on- line poznałyśmy sposoby wykorzystania w aktywności twórczej dzieci nietypowych narzędzi, technik i substancji sensoplastycznych z uwzględnieniem ich możliwości percepcyjnych, wrażliwości i potrzeb rozwojowych.

Oprócz warsztatów z nauczycielkami odbyły się też warsztaty rozwojowe z dziećmi z grupy Krasnoludki, które były inspirowane twórczością artystów. Pani Monika Kiwak przeprowadziła warsztaty z dziećmi na podwórku przedszkolnym .Pokazała ona dzieciom możliwości angażowania własnego ciała w tańcu bez konieczności pokazywania gotowych układów, zdając się jedynie na własną wyobraźnię. Grupa Krasnoludki spotkała się również na warsztatach on – line z panią Anną Szemraj i panią Justyną Kowalczyk, które nawiązały do twórczości hafciarki Moniki Drożyńskiej. Przedszkolaki stworzyły na tkaninie swoje własne światy, w których znalazły się przeróżne stworzenia, budowle, zwierzęta, pojazdy przedmioty. Pani Justyna zebrała wszystkie „obrazki” i połączyła je w jeden ogromny „ obraz”, który był dla dzieci zupełnie nowym odkryciem. Ostatni warsztat z dziećmi inspirowany był twórczością Agaty Królak, która w swoich pracach posługuje się kolorami i kształtami. Tuż przed świętami przedszkolaki otrzymały czarodziejską paczkę od pani Justyny Kowalczyk i Anny Szemraj. Kiedy zobaczyły jej zawartość: kolorowe figury i kształty bez wahania stworzyły własne dzieła sztuki.

To była już druga edycja projektu „ Gotowi do sztuki”, w której wzięły udział nauczycielki z naszego przedszkola: Kamila Kobryn – Jacak, Marlena Rzepa, Agnieszka Sokoluk, Dorota Krawczyk, Lidia Bąk, Justyna Lis, Edyta Kargulewicz.

Bardzo dziękujemy pani Justynie Kowalczyk za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w projekcie.

Foto: Magdalena Szczoczarz, Justyna Kowalczyk, Agnieszka Sokoluk

22-01-2021, Agata Karwacka