,, Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki” w Staszowskiej Ósemce.”

Przedszkole nr 8 im. J. Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnymi w Staszowie przystąpiło do realizacji innowacyjnego projektu ,, Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki”. Celem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat języka angielskiego równolegle do języka ojczystego- polskiego, dzięki temu język angielski nie stanie się dla dzieci językiem obcym.

W pierwszych latach życia dziecka obserwuje się szczególną wrażliwość językową, która w sposób naturalny pozwala zdobywać zdolność językową.

Nasze Przedszkole wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom w zakresie edukacji najmłodszych realizuje nauczanie dwujęzyczne, które zapewni dzieciom osiągnięcie poziomu dwujęzyczności funkcjonalnej a w przyszłości rozwinięcie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego

Dwujęzyczny Przedszkolak to proces nabywania języka obcego poprzez realizowanie codziennych aktywności przedszkolnych w języku angielskim, zarówno podczas zajęć dydaktycznych jak i wszystkich aktywności w ciągu dnia( zabawy, spacery, uroczystości, wycieczki, czynności higieniczne itp.).

Dwujęzyczność powinna być rozumiana jako inwestycja w dobrą przyszłość dziecka, jako proces, który niezależnie od końcowego wyniku ma bardzo pozytywne skutki dla dziecięcego rozwoju.

Projekt ,, Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki jest realizowany w naszej placówce od 01.12.2021 do 01.12.2022r. Nauczaniem objęty jest oddział 4 latków- ,, Słoneczka”, koordynatorem Przedszkolnym jest Pani Monika Procyk, jednocześnie wychowawca tej grupy.

Projekt jest współfinansowany z budżetu województwa świętokrzyskiego, jesteśmy wśród 20 innych placówek przedszkolnych z terenu województwa świętokrzyskiego, które otrzymało wsparcie merytoryczne i rzeczowe. Ponadto Organ Prowadzący naszego przedszkola przekazał nam sprzęt multimedialny, dzięki któremu będziemy mogli tworzyć najwyższej jakości środowisko anglojęzyczne. Liderami projektu są Urząd Marszałkowski, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w rozwój kompetencji przyszłych pokoleń- takie szanse daje Nauczanie Dwujęzyczne.

Iwona Grzybowska

Monika Procyk