Umiejętność przekraczanie linii środkowej ciała

Jednym z elementów diagnostycznych pod kątem zaburzeń procesów integracji sensorycznej jest umiejętność przekraczania linii środkowej ciała. Przekraczania linii środkowej ciała to zdolność oczu, głowy, rąk i nóg do przemieszczenia się poza środkowe rejony ciała, w kierunku strony przeciwnej. Umiejętność przekraczanie linii środkowej ciała jest bardzo ważna, ponieważ wraz z tą umiejętnością rozwijają się kolejne, wyższe zdolności, takie jak: czytanie, pisanie, literowanie, a także prawidłowy rozwój motoryczny i koordynacja ruchowa. Proces koordynacji ruchowej, a wraz z nim opanowanie przekraczania linii środkowej ciała, powinien się wykształcić ok. 8 roku życia.

02-04-2023, Agata Karwacka