Patronem naszego przedszkola jest Hans Christian Andersen.

Urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense - zmarł 4 sierpnia 1875 roku w Rolighed koło Kopenhagi - duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej.Po śmierci ojca i powtórnym małżeństwie matki Andersen w 1819 wyjechał do Kopenhagi, z zamiarem zostania pisarzem. W latach 1820 - 1821 uczęszczał do szkoły baletowej w Kopenhadze.Za wszelką cenę starał się być jak najbliżej teatru, w którym zadebiutował jako autor w 1829 sztuką Kjaerlighed paa Nicolaj Taarn (Miłość na Wieży Mikołaja). Od tego czasu pisał sporo sztuk teatralnych, które nie zawsze cieszyły się powodzeniem. Dzięki wytrwałości dostał w 1822 stypendium królewskie, które umożliwiło mu dalszą naukę w szkole, a później studia. Pewniejsza sytuacja materialna pozwoliła na kontynuowanie pracy twórczej i rozwijanie zainteresowań. Zwiedził niemal całą Europę.

Najbardziej znane baśnie H. C. Andersena to:

Brzydkie kaczątko

Calineczka

Dziewczynka z zapałkami

Mała Syrena

Królowa śniegu

Nowe szaty cesarza

Słowik

Baśnie zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. Na język polski tłumaczyli je m. in. Stefania Beylin, Jarosław Iwaszkiewicz, Franciszek Mirandola i Władysław Syrokomla.

W 1956 powstała międzynarodowa nagroda dla najwybitniejszych twórców literatury dla dzieci - Medal im. H.Ch. Andersena, przyznawany co dwa lata przez IBBY, a także Lista Honorowa im. H.Ch. Andersena, na której umieszczane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży.

Tekst zaczerpnięty z
Wikipedii - wolnej encyklopedii