Integracja sensoryczna

Terapia integracji sensorycznej u dzieci powinna polegać przede wszystkim na ukierunkowanej zabawie i wybieraniu takich aktywności oraz zadań aby wywołać u dziecka właściwą odpowiedź sensoryczną, dzięki której następuje poprawa w organizacji ośrodkowego układu nerwowego. W trakcie terapii SI wykorzystuje się tylko takie aktywności, które będą “wyzwaniem” dla dziecka a które zawsze kończą się dla dziecka sukcesem. Dla dzieci zajęcia SI są atrakcyjną formą zabawy, ponieważ stosowane są takie przedmioty jak: huśtawki, liny, deskorolki, drabinki do wspinania, trampoliny, baseny z piłeczkami i inne. Dziecko, podczas tych zajęć nigdy się nie nudzi, ponieważ wspina się, skacze, czołga, pokonuje tory przeszkód – innymi słowy: doskonale się bawi a przy tym poprawia działanie centralnego ośrodka nerwowego i wpływa na zmianę zachowania w sferze motorycznej i emocjonalnej, poprzez zdobywanie nowych umiejętności jak i uczy się rozwiązywania problemów. Dodatkowo poprawia funkcje poznawcze, językowe, a także pozwala osiągać lepsze wyniki w nauce.

Marlena Rzepa

18-12-2022, Agata Karwacka