SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH UMIEJĘTNOŚĆ KONCENTRACJI I RELAKSACJI Z ELEMENTAMI JOGI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH UMIEJĘTNOŚĆ KONCENTRACJI
I RELAKSACJI Z ELEMENTAMI JOGI
ZAJĘCIA SĄ EFEKTEM ZDOBYTEJ WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI NAUCZYCIELEK, KTÓRE ODBYŁY KURS NA CYPRZE „EDUKACJA TERENOWA
I ŚRODOWISKOWA” W RAMACH PROGRAMU „KREATYWNY NAUCZYCIEL EUROPEJSKIEGO PRZEDSZKOLA
CELE:
 Rozwijanie umiejętności koncentracji i relaksacji
 Kształtowanie świadomości własnego ciała
 Ćwiczenie umiejętności prawidłowego oddychania
 Korekcja wad postawy
METODY:
 Zabawowa
 Opowieści ruchowej
 Problemowa
FORMY:
 Indywidualna
 Luźna gromada
POMOCE DYDAKTYCZNE:
 Piankowe maty
MIEJSCE ZAJĘĆ:
 Ogród przedszkolny
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozmowa z dziećmi na temat „Co to jest stres?”, „Czy stres pomaga, czy przeszkadza w życiu?”, próby odpowiedzi na pytanie „Jak go pokonać?”
2. Wyjście z matami do ogrodu przedszkolnego.
3. Wyjaśnienie przez nauczycielkę , że kontakt z przyrodą, odpowiedni oddech oraz ćwiczenia jogi – czyli takie pozycje, które: wzmacniają kręgosłup, uelastyczniają mięśnie ciała, poprawiają krążenie krwi, wpływają korzystnie na całą sylwetkę, poprawiają równowagę i koncentrację oraz uspokajają, są dobrym sposobem na pokonanie stresu, złości, zmęczenia.
4. Wykonanie kilku ćwiczeń jogi zaprezentowanych przez nauczycielkę
z towarzyszeniem opowiadanej przez niego opowieści o słońcu, roślinach
i zwierzętach – zwrócenie uwagi na głębokie oddechy przez nos.
5. Rozmowa na temat samopoczucia dzieci podczas ćwiczeń, jakie emocje im towarzyszyły, co słyszały?
6. Ocena zajęć przez dzieci.

14-06-2019, Agata Karwacka